WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

Inauguracja Roku Szkolnego

03 września -uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013 dokonała p. dyrektor Wiesława Zbąska, która serdecznie powitała wszystkich pedagogów, uczniów oraz zaproszonych gości. Szczególne słowa zachęty i otuchy skierowane zostały do uczniów rozpoczynających naukę w klasie I oraz przedszkolaków.

Uroczystość uświętnił montaż słowno -muzyczny wykonany przez uczniów klasy IV.Na zakończenie p. dyrektor życzyła wszystkim uczniom zapału w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.

Dzień Zdrowego Żywienia

24 września -podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie klasy IV i VI wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Angelika Kalitka zorganizowali akcję pod nazwą " Dzień Zdrowego Żywienia" rozprowadzając wśród społeczności szkolnej pyszne zdrowe kanapki, które cieszyły się dużą popularnością. Widać, że zwyczaj ten na stałe zagościł w naszej szkole.

Dyskoteka

26 września-Samorząd Uczniowski był organizatorem dyskoteki. Poraz pierwszy w naszym gronie pojawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego czyli 5 i 6 latki, którym miło upłynął czas.Było dużo śmiechu , przeróżnych zabaw i tańców.

Szkolny Turniej w tenisie stołowy

19 września - odbył się Szkolny Turniej w tenisie stołowym, zorganizowany przez p. Igora Nowickiego,nauczyciela wychowania fizycznego. Po dużych zmaganiach I miejsce zajęła Sylwia Dobosz- uczennica kl.VI, miejsce II - Szymon Ciesielski, miejsce III - Konrad Niwczyk.Rywalizacja przyniosła wszystkim uczestnikom wiele emocji i wrażeń.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe.

Moja postać bajkowa

- Na konkurs plastyczny "Moja postać bajkowa" wpłynęło 57 prac . Jury w składzie Halina Dąbrowicz - nauczyciel plastyki oraz Angelika Kalitka - nauczyciel( opiekun SU), nie miało łatwego zadania, ponieważ prace były wyjątkowe. Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych.Wszystkim serdecznie gratulujemy

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.

14 października Święto Komisji Edukacji Narodowej

69145439858017243339.png

12 października -na uroczystym apelu świętowaliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej , który w tym roku przypadał w niedzielę. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, w którym brali udział nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie, pani Wioletta Niziołek przewodnicząca Rady Rodziców oraz pani sołtys Barbara Niwczyk.Na początku głos zabrała pani dyrektor. która podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom za rzetelną pracę wręczając w dowód uznania nagrody.Następnie oddano głos uczniom, którzy przygotowali program artystyczny. Były życzenia, wiersze i tańce.

Kasztanobranie

52105663591373740547.png

Październik -Samorząd Uczniowski w br przyłączył się do akcji "Kasztanobranie". Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zbiórce owoców. Wyzbieraliśmy wszystkie kasztany w Słupi Kapitulnej i okolic, zebraliśmy ponad 150 kg. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

"11 listopada-Dzień Niepodległości"

29503183823028472655.jpg

Dnia 12 listopada odbył się w uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości, który to obchodzimy 11 listopada. Część artystyczną przygotowali uczniowie klas IV-VI, którzy to rozpoczęli od pantomimy, która przedstawiała trzech zaborców „dzielących się” Polską. W ten sposób nawet najmłodsi będą wiedzieli czym były zabory.

Wysłuchaliśmy wierszy oraz pieśni, które to pokazały jak ważny był to czas dla Polaka.

"Pasowanie uczniów klasy I"

05779151516113294878.jpg

W dniu 15.11.2012r.odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. W części artystycznej pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki przedstawiające ich pierwsze dni w szkole.Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów uroczystej przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu każdy z uczniów dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia klasy I, dokonanego symbolicznym ołówkiem. Na koniec dyrektor szkoły wręczył pierwszoklasistom legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy.

"Chcę i potrafię"

Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2012/2013 do realizacji projektu Indywidualizacja nauczania w klasach IV-VI w Gminie Rawicz " Chcę i potrafię".W ramach projektu realizowane będą bezpłatne zajęcia rozwijające zainteresowania , zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze , wsparcie specjalistyczne oraz j. angielski.

"Andrzejki"

82568198059855166731.png

Dnia 28 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów naszej szkoły.Zabawę uatrakcyjniły wróżby przygotowane przez Samorząd Uczniowski, m.in. lanie wosku czy układanie bucików.Wielką atrakcją okazał się DJ, który to uświetnił całą imprezę.

"Dzień rzucania palenia"

Dnia 15 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji"Dzień rzucania palenia". Dzieci uczestniczyły w pogadankach na temat szkodliwości palenia tytoniu na organizm człowieka. Klasa szósta pisała krótkie limeryki na ten temat, a klasy młodsze wykonywały plakaty i układały rymowanki. Swoje prace uczniowie zaprezentowali na gazetce szkolnej.

"III Edycja - Góra Grosza"

67284412585196838844.jpg

Nasza szkoła, jak co roku włączyła się do akcji Góra Grosza i w tegorocznej edycji zebraliśmy 85,65zł.

"Mikołajki"

W świątecznym nastroju 5 grudnia wybraliśmy się do kina. W mikołajkowym prezencie otrzymaliśmy film pt."Renifer Niko ratuje brata". Zabawa była super. W wycieczce brali udział uczniowie klas I-III naszej szkoły.

"Podaj rękę."

Ze świątecznymi życzeniami i słodkim upominkiem przedstawiciele SU udali się do samotnych mieszkańców naszej wsi.

"Jasełka"

20 grudnia w naszej szkole odbył się bożonarodzeniowy montaż słowno-muzyczny w wykonaniu przedszkolaków i uczniów szkoły. W atmosferze kolęd i świątecznych życzeń łamano się opłatkiem.

"Zabawa karnawałowa"

11 stycznia 2013 odbyła się jak co roku zabawa karnawałowa, która budzi i budziła wiele radości. Zabawę rozpoczęto konkursem piosenki, w którym to zwyciężyła uczennica klasy IV Karolina Niwczyk.Jak co roku rodzice zadbali o ciekawe stroje dla swoich pociech. W karnawałowym nastroju bawiliśmy się do końca. Do tańca przygrywał nam wyśmienicie rodzic ucznia z klasy VI. W tym roku dochód ze sprzedaży biletów przeznaczylimy na WOŚP.

"WOŚP"

Uczniowie naszej szkoły już w piątek 11 stycznia wzięli udział w XXI finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.Akcję rozpoczęliśmy od rana od rozprowadzenia przepysznych ciast upieczonych przez naszych kochanych rodziców. Do specjalnej puszki zbieraliśmy datki. W popołudniowych godzinach spędziliśmy miło czas na zabawie karnawałowej, w której warunkiem uczestnictwa było zakupienie serduszka WOŚP.

"KONKURS CZYTELNICZY"

"Mistrz rachunków"

29 stycznia w naszej szkole odbył się matematyczny konkurs „Mistrz rachunków”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV - VI. Zawodnicy zmagali się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Mistrzem rachunków w klasie IV została Karolina Niwczyk, w klasie V Szymon Ciesielski, w klasie VI Monika Węcłaś. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

"Kolejarz Rawag Rawicz"

27 marca gościliśmy w szkole niezwykłych gości . Uczniowie spotkali się z żużlowcami z Klubu Kolejarz Rawag Rawicz. Wspólnie spędziliśmy miło czas.

"Podaj rękę"

27 marca z okazji zbliżających się Świąt Wielakonocnych, nasi uczniowie podarowali paczki wraz z życzeniami samotnym mieszkańcom naszej wsi.

"Sprawdzian szóstoklasisty"

4 kwietnia o godz. 9.00 odbył się sprawdzian szóstoklasisty. Uczniowie stanęli przed wielkim wyzwaniem. Zmierzyli się z zadaniami, które miały sprawdzić ich wiedzę i umiejętności. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze sobie poradzili .

"Pasowanie na czytelnika"

12 kwietnia odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Młodzi czytelnicy obejrzeli spektakl przygotowany przez uczniów klasy czwartej i szóstej, a następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Pierwszoklasiści otrzymali na pamiątkę dyplom i zakładkę do książki. Na zakończenie samodzielnie wypożyczyli swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej.

"Bezpieczna szkoła - Bezpieczny uczeń"

W roku szkolnym 2012/2013 -nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń". Projekt, koordynowała pani Angelika Kalitka , w którym to uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Z wielkim zaangażowaniem wykonaliśmy dziesięć zadań. Dzięki ciężkiej pracy , którą docenił Komitet Honorowy i JURY konkursu, otrzymaliśmy tytuł "Bezpiecznej Szkoły" oraz członkostwo Ogólnopolskiego Klubu Bezpiecznej Szkoły.

W ramach konkursu odbyły się w poszczególnych klasach pogadanki na temat "Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel". Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, po której przeprowadzono dwie debaty metodą "Burzy mózgów". W czasie rozmów rozważono wiele kwestii, m.in. Czym jest państwo? W jakim państwie żyjesz? Czy czujesz się patriotą? Kim jest społeczeństwo? Kim jest obywatel? Celem debat było pogłębienie wiedzy z zakresu postaw patriotycznych. Na koniec dzieci wypełniły testy sprawdzające ich wiedzę.

W listopadzie przeprowadzono konkurs " Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludŸmi". Uczniowie wykonali przeróżne prace, od rysunków po opowiadania i wiersze, oraz prezentacje multimedialne. Najlepsze prace zostały nagrodzone.

Przeprowadzono spotkania uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych nt. Bezpiecznego zachowania w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy oraz obrony koniecznej itp.

Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach na temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalnoœci cielesnej, a zwyczaje szkolne.

Zrealizowano również następujące zadania:

-Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach na temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne.

-Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów na temat Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić?

-Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów nt. Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jeœli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciśnięciem do „paczki”.

-Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasam Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność.

-Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Nie jesteś sam.

-Przeprowadzenie konwersatoriów na temat: Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia ….

-Asertywność.

"Powiatowy Turniej Wiedzy o Mitach"

Już po raz szósty nasza szkoła gościła uczestników Powiatowego Turnieju Wiedzy o Mitach. 16 kwietnia 2013 roku 7 drużyn z powiatu rawickiego przystąpiło do zmagań o puchar Zeusa. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów mitologią i poznanie korzeni kultury europejskiej. Turniej składał się z dwóch etapów. Poprzedziły go krótkie scenki mitologiczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Po napisaniu testu, uczestnicy walczyli w rundzie ustnej. Zakres materiału znacznie wykraczał poza kanon lektur szkolnych.

Konkurs przebiegał w greckiej i miłej atmosferze, a patronował mu sam Zeus(D.Niedźwiedź) . Wszyscy dobrze się bawili i wykazali znajomością mitologii i historii Starożytnej Grecji. Uczniowie po raz kolejny udowodnili, że " Nic , co antyczne, nie jest im obce".

Oto wyniki konkursu:

I miejsce (Puchar Zeusa) wywalczyła drużyna ze SP w Miejskiej Górce

II miejsce SP w Zielonej Wsi

III miejsce SP nr 3 w Rawiczu

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Organizatorami turnieju są od lat pani Wiesława Zbąska i pani Lidia Matuszewska

"Dzień Ziemi"

26.04.2013 roku uroczyście obchodziliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie przygotowywali transparenty oraz ozdoby. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie „Zielona łączka ” przygotowane przez oddział zerowy oraz klasę IV pod kierownictwem p. M. Balbus i p. A. Kalitki. Natomiast przedszkolaki pod opieką p. A. Synowiec w zabawny sposób przybliżyli swoim kolegom tematykę zanieczyszczeń i segregacji.

Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi wspólnie z przedstawicielami rodziców sadziliśmy drzewka na terenie szkoły.

"Bezpieczne wakacje"

24 maja gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Wsparcia. Celem spotkania było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu przez dzieci. Podczas rozmowy ze strażakiem i Panią Policjantką dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz dowiedziały się dlaczego tak ważne jest, by żyć w zgodzie z prawem.

Mamy nadzieję, że wiedza dzieci w dziedzinie bezpieczeństwa jest szeroka i znajdzie zastosowanie w praktyce.

 • "Mam talent"

  11 czerwca odbył się szkolny konkurs „Mam talent”, w którym wystąpiło wielu utalentowanych uczniów z klas I-VI. Uczestnicy prezentowali swoje talenty: śpiew, taniec, układy taneczne, rysunek, recytacje wierszy, gra na instrumencie.Jury po trudnych naradach wyłoniło zwycięzców.

  A oto zwycięzcy: Mikołaj Lorek, Martyna Lorenc.Gratulujemy!

  Kiermasz podręczników używanych

  24 czerwca w godz. 13:30-14:30 odbędzie się kiermasz podręczników używanych.

  Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

  28 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Z tej okazji pani dyrektor podziękowała wszystkim za ciężką pracę w minionym roku szkolnym i wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody. Akademie szkolną przygotowali uczniowie klasy szóstej, podczas której oficjalnie pożegnali się z murami naszej szkoły.